5 غذای خیابانی استانبول

5 غذای خیابانی استانبول، بخش مهمی از تجربه غذایی در این شهر جذاب ترکیه را تشکیل می‌دهند. این غذاها شامل "دنر کباب" و ... می شوند.

آدانا کباب از 5 غذای خیابانی استانبول
آدانا کباب از 5 غذای خیابانی استانبول

5 غذای خیابانی استانبول، بخش مهمی از تجربه غذایی در این شهر جذاب ترکیه را تشکیل می‌دهند. این غذاها شامل “دنر کباب”، یک کباب لذیذ از گوشت گوسفند یا مرغ که بر روی نان سرو می‌شود، “لقمه”، دسته‌های شیرینی با عسل و پودر قند، “کوزله” که نان ترکیه‌ای است با سس گوجه‌فرنگی و سبزیجات، و “سیمیت” یک نان حلقه‌ای با سس سسام و کره. همچنین “میدیاوالی”، میگوهای پر شده با پیاز و آجیل، “آدانا کباب”، کباب تند از گوشت گوسفند، “کوفته” که از گوشت خرد کرده و اسپایس تهیه می‌شود و … می شود.

دنر کباب (Doner Kebab)

دونر از 5 غذای خیابانی استانبول
دونر از 5 غذای خیابانی استانبول

دنر کباب یکی از برجسته‌ترین 5 غذای خیابانی استانبول است. این غذا از تکه‌های گوشت گوسفند یا مرغ که در مراحل پخت به سیخ های بزرگ آویزان شده و در دستگاه دنر چرخانده می‌شود تهیه می‌شود. گوشت‌ها به تدریج پخته شده و از دنر برش‌هایی نازک می‌گیرند. سپس این برش‌های گوشت به نان یا اکمک (نان ترکیه‌ای) و همراه با سس‌ها، سبزیجات و گوجه‌فرنگی سرو می‌شوند. دنر کباب یک طعم فوق‌العاده دارد و از جمله غذاهای محبوب و معروف ترکیه محسوب می‌شود. این غذا به عنوان یکی از شایع‌ترین انتخاب‌ها برای شام یا ناهار در خیابان‌های استانبول محسوب می‌شود و توسط مردم محلی و گردشگران علاقه‌مند به غذاهای خیابانی مصرف می‌شود.

لقمه (Lokma) از 5 غذای خیابانی استانبول

لقمه یا Lokma یکی از محبوب‌ترین 5 غذای خیابانی استانبول است. این خوراکی به صورت توپچه‌های کوچک تهیه می‌شود. ابتدا یک تخم‌مرغ با ترکیباتی چون آرد، روغن، شکر، خمیر نان و مخمر تهیه می‌شود و سپس به شکل توپ‌های کوچک در آمده روغن سرخ می‌شوند. بعد از سرخ شدن در روغن، لقمه‌ها در شیره عسل یا شیره قند می‌ریزند تا خوشمزه و شیرین شوند. لقمه به عنوان یک میان‌وعده خوشمزه محبوب در جشن‌ها، مراسم و خیابان‌های استانبول مصرف می‌شود. این غذا به شکل تازه‌ترین وعده میان‌وعده‌ای که می‌توانید در خیابان‌های این شهر بچینید، معروف است.

کوزلمه (Közleme)

کوزلمه (Közleme) یکی از غذاهای سنتی و خیابانی استانبول است که باعث تعامل گرم و دلچسب بین آدم‌ها می‌شود. این غذا از نان تازه و نرم به عنوان پایه استفاده می‌کند که سس از خرما، گوجه‌فرنگی، فلفل دلمه‌ای و رب تهیه شده و بر روی نان می‌چسبانند. بعد از این مرحله، نان به مدت کوتاهی در فر گرم می‌پزد تا مزه‌های مختلف ترکیب شوند و کوزلمه آماده به سرو شدن شود. این غذا معمولاً با چای یا روزانه مصرف می‌شود و در خیابان‌ها و کافه‌های محلی از دسترسی آسانی برخوردار است. طعم دلچسب کوزلمه و امکان سفره‌خانه‌های عامه و خانه‌های کافه‌ای از جذابیت‌های اصلی این غذاست.

سیمیت (Simit) از 5 غذای خیابانی استانبول

سیمیت - غذای خیابانی استانبول
سیمیت – غذای خیابانی استانبول

سیمیت (Simit) یکی از 5 غذای خیابانی استانبول محبوب در استانبول است. این نان ترکیبی از نان تازه و خوشمزه با پوششی از کنجد است که به ویژگی‌های خود معروف است. سیمیت‌ها به شکل حلقه‌های دایره‌ای تهیه می‌شوند و بیرونی آن‌ها با کنجدی و در داخلشان با نان تازه پخته پوشانده می‌شود. این نان‌ها معمولاً در خیابان‌های شهر به فروش می‌رسند و یک انتخاب عالی برای صبحانه یا میان‌وعده است. سیمیت یک نماد فرهنگ غذایی استانبول است و طعم خاصی دارد که به توریست‌ها و مردم محلی دلچسب می‌آید.

آدانا کباب (Adana Kebab)

آدانا کباب از 5 غذای خیابانی استانبول
آدانا کباب از 5 غذای خیابانی استانبول

آدانا کباب (Adana Kebab) یکی از 5 غذای خیابانی استانبول است که به ویژه معروف به تندی و عطر گرمی خود می‌باشد. این کباب از گوشت گوسفند یا گاو تازه و خوراکی تهیه می‌شود. برای تهیه آدانا کباب، گوشت به دقت خرد می‌شود و سپس با ترکیبی از ادویه‌ها و فلفل تند مخلوط می‌شود. سپس مخلوط گوشت و ادویه به شکل کباب  روی میخ‌های بزرگ انداخته و در روی یک آتش گرم و باز پخته می‌شود. آدانا کباب معمولاً با نان لاواش (Lavash) سرو می شود.

 

عارف قهرمانزاده
متخصص برجسته مدیریت گردشگری و مدیر فروش شرکت آریا گشت ماکو با تجربه 10 ساله در زمینه تدوین برنامه‌های تفریحی و گردشگری و در بازاریابی خدمات گردشگری، شناخته شده است.