واحد پول رسمی فرانسه چیست؟

یورو (به انگلیسی: Euro) واحد پول رسمی فرانسه از سال 1999 بوده است، فرانسه قبل از آن تاریخ از فرانک فرانسه استفاده می کرد.

شهرت کشور فرانسه
شهرت کشور فرانسه

یورو (به انگلیسی: Euro) واحد پول رسمی فرانسه از سال 1999 بوده است، فرانسه قبل از آن تاریخ از فرانک فرانسه استفاده می کرد. فرانسه بزرگترین اقتصادهای جهان را در خود جای داده است، زیرا بر اساس قدرت خرید در رتبه دهم جهانی قرار گرفته است و سومین در میان کشورهای اروپایی که آلمان دارای بزرگترین اقتصاد است. شایان ذکر است که پاریس پایتخت مالی فرانسه است و سوفیا آنتیپولیس یک نقطه فنی مرکزی برای اقتصاد فرانسه است.

بخش بانکی در فرانسه

فرانسه یکی از بزرگترین بخش های مالی در اروپای غربی را دارد که دارای بانک است. Credit Agricole، BNP Paribas و Société Générale، سه بانک اصلی آن، از بهترین بانک های اروپا هستند. بانک دو فرانس مسئولیت فعالیت های بانکی تحت کنترل دولت را بر عهده داشت، اما مقررات زدایی و افزایش نظارت بر فعالیت بانک ها منجر به افزایش دارندگان حساب های بانکی شد. در نتیجه ارائه طیف وسیع تری از خدمات و افزایش رقابت بین بانک های فرانسوی شکل گرفت.

لغو محدودیت‌های اعمال شده بر جابجایی وجوه در اتحادیه اروپا در سال 1990 نیز منجر به افزایش فعالیت بانک‌ها در مقیاس وسیع شد و در سال 1993 بانک فرانسه به وضعیت مستقلی دست یافت و از کنترل دولتی خارج شد.  اشتغال در بخش بانکی به طور کلی در نتیجه کامپیوتری شدن گسترده در حوزه معاملات و بازسازی کاهش یافت و در آغاز قرن بیست و یکم یورو به عنوان واحد پول رسمی فرانسه جایگزین فرانک شد.

چالش های مالی در واحد پول رسمی فرانسه

واحد پول رسمی فرانسه
واحد پول رسمی فرانسه

کسری‌ های مالی در فرانسه رایج بود، اما در سال‌ های اخیر دولت تلاش‌ هایی برای کاهش مالیات و هزینه‌ های دولتی و حذف شرکت‌های بزرگ دولتی از حساب مالکیت دولت انجام داده است. هدف اتحادیه پولی اروپا کاهش کسری بودجه دولت فرانسه است. 3 درصد از تولید ناخالص داخلی تا سال 1997، اما دولت همچنان محدودیت های شدیدی را برای شرکت هایی که در آن خدمات مالی و صنعتی ارائه می دهند، اعمال می کند.

09939888830