انواع اکوتوریسم در ایران

اکوتوریسم در ایران : ایران با شرایط آب و هوایی و جغرافیایی مناسب، مناطق طبیعی بکر و فرهنگی غنی، یکی از کشورهایی است.

تور های اکوتوریسم در ایران
تور های اکوتوریسم در ایران

اکوتوریسم در ایران : ایران با شرایط آب و هوایی و جغرافیایی مناسب، مناطق طبیعی بکر و فرهنگی غنی، یکی از کشورهایی است که برای انجام فعالیت‌های اکوتوریستی بسیار مناسب است. در ایران، برخی از مناطقی که برای اکوتوریسم جذاب هستند عبارتند از:

منطقه گلستان: منطقه‌ای با تنوع جغرافیایی بسیار زیاد که دارای مناظر طبیعی زیبا، جنگل‌های کوهستانی، دریاچه‌ها و تالاب‌های زیبایی است.

دره‌های زاگرس: دره‌های زاگرس که در جنوب غربی ایران قرار دارند، دارای طبیعتی بکر و زیبا هستند که تنوع گیاهی و جانوری آن‌ها بسیار زیاد است.

منطقه هرمزگان: شناور شدن در آب‌های خلیج فارس و بازدید از جزایر هرمز و قشم از جمله فعالیت‌هایی هستند که در این منطقه می‌توان انجام داد.

مناطق سواحلی دریای خزر: سواحل دریای خزر در شمال ایران دارای مناظر زیبا و طبیعتی بکر هستند که می‌توان به بازدید از اکوتوریسم در ایران از جزایر چناروس و مشکین شهر و شهرهای ساحلی نور و رشته‌ای، سفر کرد.

همچنین، در ایران می‌توان به مسیرهای کوهنوردی، سفرهای کم‌کاربرد و مسابقات اسکی و اسنوبردینگ در مناطق کوهستانی، بازدید از سایت‌های تاریخی و فرهنگی، و سفرهای مذهبی و مشارکت در جشنواره‌های محلی نیز اشاره کرد که همگی به عنوان فعالیت‌های اکوتوریستی در ایران مطرح هستند.

تور های اکوتوریسم در ایران
تور های اکوتوریسم در ایران

تور های اکوتوریسم در ایران

در ایران، شرکت‌های گردشگری زیادی وجود دارند که تورهای اکوتوریستی را در مناطق مختلف ایران ارائه می‌دهند. برخی از محبوب‌ترین تورهای اکوتوریستی در ایران عبارتند از:

تور کوهنوردی در البرز: این تور شامل صعود به قله‌های البرز می‌شود که با مناظر طبیعی زیبا و تنوع گوناگون گیاهی و جانوری همراه است.

تور کایاکینگ در رودخانه های ایران: کایاکینگ یکی از ورزش‌های آبی اکوتوریستی است که در رودخانه‌های ایران نیز انجام می‌شود.

تور صعود به قلعه‌های تاریخی: در این تور، قلعه‌های تاریخی از جمله قلعه‌نوشهر، قلعه‌روستا و قلعه‌رودخان به عنوان مقصد اصلی اکوتوریسم در ایران قرار دارند.

تور سفارشی در مناطق طبیعی: در این تورها، برنامه‌ها براساس درخواست گردشگران و برای گروه‌های خاصی تنظیم می‌شود. مثلاً صعود به قله‌های کوهستانی، بازدید از تالاب‌ها و دریاچه‌ها، تفریحات آبی و غیره.

درآمد و فعالیت اقتصادی

فعالیت‌های اکوتوریسم در ایران، به عنوان یکی از راه‌های ایجاد درآمد و اشتغال در مناطق روستایی و محلی شناخته شده است. با توجه به تنوع طبیعی و فرهنگی کشور، فعالیت‌های اکوتوریستی در ایران قابلیت توسعه و افزایش درآمد از آن‌ها را دارد.

به طور کلی، فعالیت‌های اکوتوریستی در ایران، درآمد زیادی را برای مردم محلی و نیز صنعت گردشگری کشور به همراه دارد. برخی از فعالیت‌های اکوتوریستی که می‌تواند درآمد خوبی در بر داشته باشد، عبارتند از:

تورهای کوهنوردی و صعود به قله‌های کوهستانی

تورهای کایاکینگ در رودخانه‌های ایران

تورهای بوم‌گردی و بازدید از مناطق طبیعی و تاریخی

فعالیت‌های تفریحی و آبی مانند شنا، شناور شدن، اسکی و اسنوبردینگ

فعالیت‌های مربوط به بازدید از جاذبه‌های گردشگری و فرهنگی مانند بازدید از موزه‌ها و آثار تاریخی.

به طور کلی، به دلیل تمایل زیاد گردشگران به فعالیت‌های اکوتوریستی، صنعت گردشگری در ایران می‌تواند از این فعالیت‌ها بسیار سودمند باشد و درآمدهای مهمی برای کشور تولید کند.

عارف قهرمانزاده
متخصص برجسته مدیریت گردشگری و مدیر فروش شرکت آریا گشت ماکو با تجربه 10 ساله در زمینه تدوین برنامه‌های تفریحی و گردشگری و در بازاریابی خدمات گردشگری، شناخته شده است.